Polska i Świat

Maj 9, 2015

Filharmonia w Szczecinie laureatem Nagrody im. Miesa van der Rohe 2015

Filharmonia w Szczecinie laureatem nagrody im. Miesa van der Rohe 2015 © Simon Menges
Filharmonia w Szczecinie laureatem nagrody im. Miesa van der Rohe 2015 © Simon Menges

Komisja Europejska oraz Fundació Mies van der Rohe ogłosiły laureata Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015. Laureatem nagrody została Filharmonia w Szczecinie.

Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła 8 maja 2015 w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Budynek z Polski pokonał 420 innych obiektów z 36 krajów europejskich.

Szczecińską Filharmonię zaprojektowali architekci z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga we współpracy ze Studio A4. W budynku znajduje się sala symfoniczna dla 1000 widzów, sala kameralna na 200 widzów, wielofunkcyjna przestrzeń wystawowa i konferencyjna, a także szeroki foyer. Bryła budynku sprawia wrażenie lekkiej: fasady są szklane, podświetlane od wewnątrz, co pozwala na kreowanie budynku światłem. Zewnętrzna surowość i prosta kompozycja wewnętrznych przestrzeni komunikacyjnych kontrastują z ekspresją złotej sali symfonicznej i sali kameralnej.

Filharmonia znajduje się w historycznym miejscu "Konzerthaus", które zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej. Stanowi uzupełnienie skrzyżowania sąsiadującego ze starą częścią miasta.

Filharmonia Szczenińska © Simon Menges
Filharmonia Szczenińska © Simon Menges
Hol Filharmonii Szczenińskiej © Simon Menges
Sala koncertowa Filharmonii Szczenińskiej © Simon Menges
Sala koncertowa Filharmonii Szczenińskiej © Simon Menges
II piętro Filharmonii Szczenińskiej © Simon Menges
Przekrój sali koncertowej Filharmonii Szczenińskiej © Simon Menges

Informacje techniczne o projekcie

  • Nazwa projektu - Filharmonia Szczecinska
  • Lokalizacja - Szczecin, Polska
  • Rok ukończenia projektu - 2014 (data rozpoczęcia - 2011)
  • Pracownia architektoniczna - Barozzi / Veiga
  • Autorzy - Fabrizio Barozzi(1976 Italy), Alberto Veiga(1973 Spain)
  • Współraca - Agnieszka Samsel, Pieter Janssens, Studio A4 sp. z o.o., Jacek Lenart, Ruben Sousa, Cristina Porta, Petra Jossen, Isak Mayor, Cristina Lucena, Marta Grządziel, FORT POLSKA Sp. z o.o., BOMA S.L., ELSECO Sp. z o.o., ARAU ACUSTICA, GLA Engineering Sp. z o.o., WARBUD S.A., ANOCHE Iluminación Arquitectónica, FERRÉS ARQUITECTOS Y CONSULTORES
  • Typ budynku - obiekt kultury
  • Całkowita powierzchnia - 3.800 m²
  • Powierzchnia użytkowa - 13.000 m²
  • Koszt - 2.310 €/m²
  • Klient - MiastoSzczecin (klient publiczny)

O nagrodzie

Sektor architektury jest jednym z podstawowych filarów branży kultury oraz branży twórczej w Europie. Jest w nim zatrudnionych bezpośrednio ponad pół miliona osób, a ponad 12 milionów pracuje w przemyśle budowlanym. Jako część branży kultury i branży twórczej architektura jest źródłem 4,5% PKB Unii Europejskiej.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa Van Der Rohe podkreśla wkład europejskich architektów w rozwój nowych rozwiązań i technologii we współczesnym środowisku miejskim. Nagroda ta została wręczona po raz pierwszy w roku 1987 i jest współfinansowana ze środków Programu Kulturalnego UE oraz fundacji Fundació Mies van der Rohe. Dziś jest najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie europejskiej architektury. Jest przyznawana co dwa lata za projekty, których realizacja zakończona została w ciągu dwóch lat wstecz. Za nominowanie projektów do nagrody odpowiadają zarówno niezależni eksperci, jak i członkowie Rady Architektów Europy, krajowych stowarzyszeń architektów i Komitetu Doradczego.

Patronem nagrody jest Ludwig Mies van der Rohe, uważany za jednego z pionierów współczesnej architektury XX wieku. Do jego najsłynniejszych projektów należy pawilon niemiecki z targów International Expo 1929 w Barcelonie, willa Tugendhat w Brnie, budynek Seagram w Nowym Jorku oraz berlińska Galeria Narodowa. Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa Van Der Rohe stanowi uznanie dla doskonałych umiejętności oraz zachęca architektów do pracy poza granicami kraju, przyczyniając się do budowy silniejszej i bardziej kreatywnej Europy, zgodnie z założeniami Strategii Europejskich na rok 2020.

Źródło: Fundació Mies van der

Tagi: Mies van der Rohe Award architektura nagroda

Komentarze

autyorzy

Dodano: Niedziela, 05 Lipiec 2015, 15:29, Autor: gosc

szkoda tylko, że autoremi nie są polscy architekci

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024