Projekty domów jednorodzinnych

Dom światła

Wizualizacja od strony frontowej

Wizualizacja od strony frontowej

Powierzchnia użytkowa: 100-200 m2
Powierzchnia zabudowy: 220,00 m2
Kubatura: 640,00 m3
Wysokość: 6,60 m
Wysokość kondygnacji: 2,70 m
Technologia: murowany z cegły pełnej
Charakter: inne
Minimalna szerokość działki: 25,00 m
Garaż: tak
Piwnica: nie
Dach: nie dotyczy
Ilość kondygnacji: dwie
Pracownia: studio Sergiel

Galeria

Budynek z cegły pełnej, dwu bryłowy, cześć mieszkalna w kopule, cześć gospodarcza- sklepienie łukowe. Grubość muru 12cm, ocieplony od wewnątrz wełną mineralną. Izolacja zewnętrzna przeciwwilgociowa: tynki specjalistyczne nie przepuszczające wody- cementowe. Funkcja budynku gwarantuje komfort mieszkania 2 ludzi - małżeństwa. Ogrzewanie budynku kominkiem z masą akumulacyjną i zapieckiem, i dodatkowe ogrzewanie powietrzne nadmuchowe z generatora ciepłego powietrza zasilanego medium grzewczym (gazem lub olejem). Ciepła woda z własnych podgrzewaczy przepływowych elektrycznych. Układ funkcjonalny zaprojektowany bez korytarzy komunikacyjnych. Forma budynku gwarantuje oszczędności w realizacji i eksploatacji budynku.

Komentarze

Dom kopułowy

Dodano: Piątek, 30 Wrzesień 2016, 07:13, Autor: Karol

Taki dom lepiej wpisuje się w otoczenie niż kańciak. Spójrzcie natura dąży do kształtu doskonałego, czyli kuli. Okrągłe są, ziemia, atmosfera ziemi, gwiazdy, księżyce, wszechświat. Korony drzew zbliżone są często do kuli, pnie drzew są wlacami, itp.

?????

Dodano: Sobota, 18 Lipiec 2009, 17:34, Autor: bolo_8309

bez komentarza.

koszty domu

Dodano: Niedziela, 28 Grudzień 2008, 11:25, Autor: szmergiel82

Ciężko mówić o cenie takiej okrąglej inwestycji z powodu takiego, iż zaczęto ją budować jeszcze przed krachem na rynku budowlanym, kiedy to ceny materiałów poszły gwałtownie w gore. Np. kiedy zaczynaliśmy budowę cena betonu wynosiła 80zł/m3 a później już 270zł/m3 i podobnie było ze wszystkimi materiałami. Ten dom został wykonany za ok. 2,5tys zł/m2 i rozpoczęcie budowy nastąpiło w 2005r. natomiast teraz jesteśmy w stanie postawić podobny dom w cenie ok. 4tys zł/m2.
W domu tym nie ma bardzo dużo elementów, które zwiększają jego koszt tj. wylewane na mokro stropy, więźba dachowa, różnego typu obróbki blacharskie itp. do tego stosunek powierzchni do powierzchni ścian zewnętrznych jest o 1/3 mniejszy niż w domach kanciastych, przez co są mniejsze straty ciepła w ogrzewaniu domu.
Zalet jest wiele, jeśli ktoś chciałby uzyskać bliższe informacje zapraszam do kontaktu
www.sergiel.pl

2 x 1/2 Globusa - gratulacje

Dodano: Poniedziałek, 22 Grudzień 2008, 19:57, Autor: Marianus

Panie Robercie K. na pewno maczał Pan w tym projekcie palce.

koszty inwestycji

Dodano: Środa, 10 Grudzień 2008, 08:15, Autor: obserwator

To jest mały domek... Jak był całkowity koszt takiej okrągłej inwestycji?

Budowa domów rodzinnych

Dodano: Środa, 01 Październik 2008, 14:08, Autor: arch.F.W.Sergiel

Budowa domów rodzinnych - kopuł

Budownictwo podmiejskie nabiera tempa z roku na rok. Ale problem polega na tym, że w tej sferze nikt nie proponuje nic nowego. Projekty ciągle przypominają miniony wiek. Ktoś buduje z cegły, ktoś z żelbetonu, ktoś z bali drewnianych i desek, ktoś buduje z pali. Ale niezależnie od materiału, domy działkowe lub podmiejskie nie dają tego poczucia ekologiczności i ergonomiki, które są uwarunkowane przez przyrodę, natomiast ekonomia eksploatacji obiektów często zawężana jest to opracowania pomp ciepła.
(W Polsce niektóre urzędy uzurpują sobie prawo do ustanawiania zasad kształtowania formy i w swoich warunkach o realizacji inwestycji, które powinny być informacją pomocną dla projektanta, wręcz nakazują nawiązywać do formy przestarzałej wybudowanej obok a tym samym wręcz do powielania istniejących często błędnych i już zabytkowych w swoich wyrazie architektonicznym rozwiązań projektowych. Takie Urzędy, są strażnikami strachu i pilnują aby żaden powiew nowego nie dostał się w ich rejon nadzoru. Pracują w nich ludzie niekompetentni, których łatwo zauważyć, bo przy swoich tabliczkach imiennych widniejących przed drzwiami wejściowymi do ich gabinetów, widnieje tylko funkcja, jaka została im przydzielona. Osoby te są bez tytułu wykształcenia i kwalifikacji. Tytuły takie nadaje tylko Komisja Państwowa i nikt, nakazem administracyjnym nie może takiego człowieka pozbawić jego tytułu naukowego czy technicznego przynależnemu nazwisku bez jego woli. Tylko prawomocny wyrok sądu może to dokonać. Dlatego twierdzę, że oni tych tytułów nie mają, bo ich nigdy nie otrzymali za skończone studia w tym kierunku i dlatego są niekompetentni. Jeżeli zostali zastraszeni, to nie potrafią patrzeć wyżej niż blat biurka i nie potrafią uśmiechać się do piękna przedstawionego w twórczej myśli architektonicznej, bo jego nie czują. Niemniej architekci, którym na sercu jest nowoczesna piękna architektonicznie wspaniała Polska potrafią tę pomroczność urzędową ominąć.)
Połączenie najlepszych doświadczeń budowy domów w przeszłości większości kultur świata żyjących w zgodzie z przyrodą, z możliwościami obecnej technologii i technologii przyszłości wyraża w pełni Dom Kopuła. To budowla zainspirowana przez przyrodę i naturę. Kropla wody jest kopułą. Bańka mydlana jest kopułą. Każda planeta we wszechświecie jest kopułą,. Grzyby leśne mają kapelusz kopulasty, bo on pozwala im otrzymywać najwięcej energii do swojego życia w zaciemnionych miejscach. Ocalały tylko domy kopulaste w miastach po przejściu trąby powietrznej widać to w aktualnościach TV. Przecież nasz mózg obrał sobie miejsce w kopule. Najcieńsze powłoki na świecie o największej wytrzymałości to jaja chroniące życia, które tam się rodzi. Z materiału o wątpliwej wytrzymałości, jakim jest śnieg Eskimosi budują swoje domy igloo. Ciekawe jest to, że ich nie ocieplają. Śpią w nich na środku a od wewnątrz panuje taka temperatura ze śnieg się w nich topi. Natomiast połówka skorupki jajka z dziurą w środku w tzw. zworniku wpuszcza do wnętrza kopuły tyle światła ze jest go więcej niż na zewnątrz kopuły. To fakt! Jeżeli ktoś był w wojsku i nosił gładki chełm na głowie, to wie, że długo nie można było w nim wytrzymać, bo jest gorąco, i przy pierwszym możliwym odpoczynku, chełm zrzucało się z głowy a nie plecak, mimo że był cięższy. A nasza planeta Ziemia, jest kulą, w środku panuje temperatura widoczna wtedy, gdy lawa wypływa z jej wnętrza. Skąd wzięła się wewnątrz skorupy ziemi taka ilość ciepła? Dawno przestałem wierzyć w piekło i w to, że tam diabeł pali. Ale zapewniam, że tę temperaturę nie tworzą wybuchy termojądrowe. Te tylko przykłady predysponują ten kształt, aby bardziej mu się przyjrzeć i zaadoptować na nasz dom. Przecież swoje życie zaczynaliśmy na tej naszej kochanej planecie na Ziemi jako embrion mieszkając w kopule stworzonej przez wodę w brzuchu matki. Co się stało, że o tym wszystkim zapomnieliśmy jako ludzie, To przyroda podpowiada jaki jest dla nasz najlepszy kształt domu. Dom – Kopuła to unikalna budowla, zainspirowana przez przyrodę. Jest to dom, który oszczędza 30-40% na ogrzewaniu i klimatyzacji, „oddycha“ i oferuje o wiele więcej powierzchni, od każdego innego domu o porównywalnej objętości. A technologia pasywnego ogrzewania i klimatyzacji powietrza, gwarantują energooszczędność takiego domu. Projekt takiego podmiejskiego domu spełni wszystkie wymagania ergonomiki a nawet Feng Szui. Fundamenty koliste znacznie zmniejszają działanie cieków wodnych. Kopuły od tysięcy lat oddziaływały swoim kształtem na wspólnoty plemienne jednocząc je, tworząc w nich jedność wspólnych działań, myśli. Potwierdza to tylko nasza wspólnota chrześcijańska modląca się pod kopułami. We wnętrzu domów kopuł człowiecza rodzina przedstawiałaby sobą jedną wspólna myśl.nastąpilo by zwiększenie więzi wewnątrz rodzinnej. Było by mniej rozwodów i rodzin patologicznych.

Nasz mózg, najdoskonalsze dzieło wszelkiego stworzenia mieszka w okrągłym domu. Ten kształt powoduje, że mózg, bardzo czuły na temperaturę, nie przemarza zimą i nie przegrzewa się latem. To najbardziej idealny kształt pod tym względem, przetestowany przez miliony lat tworzenia. Załóżmy, że na ogrzewanie naszego prostokątnego domu wydajemy 100zł. Okrągły dom ma powierzchnię zewnętrzną o 40% mniejszą. O tyle też z tego tytułu zaoszczędzimy; wydamy, więc na opał 100-40=60zł. Okrągłe domy mają izolacje termiczną grubości 23cm - tj. 3 razy większą niż dom prostokątny. Łatwe do obliczenia jest, że o tyle razy zaoszczędzimy na ogrzewaniu: 60-40=20zł. Tyle wydalibyśmy na opał. Okrągły dom ma zamontowany rekuperator do odzysku ciepła z wentylacji i bardzo ciepłe okna. Na ogrzewanie potrzebujemy, więc 20 zł, ale w okrągłym domu mieszkają ludzie (dorosły człowiek wydziela tale ciepła na dobę, ile wystarczyłoby do zagotowania 100 litrów wody), działa wydzielająca ciepło lodówka, zmywarka, komputer, palą się żarówki. To rzeczywistości taki dom nie potrzebuje dodatkowego źródła ciepła. Jeżeli dodamy do tego ogrzewanie słoneczne tylko pasywne z dużymi akumulatorami ciepła, to jest to dom prawie „zero energetyczny”. Załóżmy jednak, że mamy wątpliwości, co do takiego bardzo zgrubnego rachunku ekonomicznego, to kominek z zapieckiem opalany drewnem zapalony dla potrzeb większej wizualizacji ognia niż potrzeb cieplnych rozgrzeje nasz zapiecek z masą kumulacyjną, i będzie gwarantem bezpieczeństwa należytego ciepła wewnątrz domu. Dlatego twierdzę, że Kopuła jest kształtem domu przyszłości. Można ją wykonać z każdego materiału z drewna z cegły, wznosić jako monolityczne z gliny i wypełniaczy jak słoma, trzcina, czy witki brzozowe itd., można z gipsu i z gipsu zmieszanego ze słomą, z kamienia i każdego innego przyjaznego dla człowieka materiału. Budując, trzeba tylko posiadać należytą wiedzę budowlaną. Arch.F.W.Sergiel. wwww.sergiel.pl

A gdzie sofa ???

Dodano: Wtorek, 30 Wrzesień 2008, 12:09, Autor: Pula

A gdzie sofa ???

Domek

Dodano: Niedziela, 28 Wrzesień 2008, 12:18, Autor: Madariaga

Ktoś się chyba za dużo naoglądał serii baje Dragon Ball tam mieli takie same :)

abc

Dodano: Środa, 10 Wrzesień 2008, 10:49, Autor: Magdalejn

Mi to przypomina bardziej dom krasnoludków czy dom z Bajki .
Dla mnie dom powinien byc Przestrzenny. Ale pomysł całkiem dobry :*

?

Dodano: Piątek, 05 Wrzesień 2008, 09:07, Autor: alipu

wewnatrz podoba mi sie, choc niedokonca lubie polaczenie kuchni i pokoju dziennego,ale to juz jest indywidualna sprawa. ale wyglada to dosc funkcjonalnie, za to
na zewnatrz troche mi to przypomina takie domki gargamela w polaczeniu z lochami.

Od autora

Dodano: Sobota, 30 Sierpień 2008, 10:53, Autor: Szmergiel82

Nie jest to dom wypożyczony z planu filmowego, ani dom hobbitów albo krasnoludków tylko dla odważnych i ekonomicznych ludzi. :)
Postaram sie zamieścić w najbliższym czasie zdjęcia z wnętrz budynku. Jest on już w dużo bardziej zaawansowanym stadium wykończeniowym niż widać na zdjęciu. Jak będzie wykończone wnętrze to zamieszczę kilka zdjęć aby pokazać iż ten "bunkier" bez okien jest naprawdę bardzo jasny i słoneczny.
Dach pokryty jest tynkiem wodoodpornym (przepuszczającym parę wodną) i pomalowany farbą "bio" która pod wpływem słońca sama się czyści.
Samo igloo nie znajduje sie na totalnym odludziu tylko w Ząbkach pod Warszawa przy jednej z bardziej uczęszczanych tras.

a mi sie ta szklarnia podoba

Dodano: Czwartek, 28 Sierpień 2008, 08:52, Autor: jaszka

przydomowa szklarnia -wiem ogrod zimowy:) JEST SUPER tylko ...rzeczywiście ni ebardzo widać gdzie to śiwatló w domu wręcz przeciwnie wydaje się że tam musi być bardzo ciemno w środku
-ogólnie pomysł oryginalny ale czy to plus czy minus.....

mam watpliwosci

Dodano: Środa, 27 Sierpień 2008, 10:10, Autor: Ka2

Czy to bedzie działało? Brak dachu - kopuła cegła tynkowana, a moze pokryta papą? No bo czym innym? zacieki podsiakanie. Moze nie. Gdzie to światło? Moze na innych wizualizacjach bedzie lepiej wida, bo ja widze maly swietlik i kilka okienek. Generalnie mi sie nie podoba. Ale ciesze się, ze znalazl się odważny Inwestor z fantazją. Z wykonawstwem tez nie najlepiej - ten ostry łuk widać, ze sie cegły "omsknęły". Lepiej wygląda na zdjęciu z budowy, niż na wizualizacji. Na zdjęciu to nawet całkiem, całkiem. Pozdrawiam Ka2

to wypożyczone z planu filmowego?;))

Dodano: Wtorek, 26 Sierpień 2008, 08:07, Autor: ktoś

wygląda jak domek kransoludków albo - bardziej na czasie - hobbitów z Władcy Pierścieni... ale kurka jest inaczej niż wszędzie , i dobrze

wow, pomysł nietuzinkowy na pewno - igloo wśród łąk;)))

Dodano: Wtorek, 26 Sierpień 2008, 08:04, Autor: edzio

no i gratulacje dla inwestorów - to w Polsce? Bo aż mi się wierzyć nie chce że Polacy by się mogli zdecydować na coś innego niż dworek polski....

A jak w środku? Jaki rozkład pomieszczeń itp?

wnętrza

Dodano: Poniedziałek, 25 Sierpień 2008, 07:49, Autor: gosc

jakiś rzut wnętrza by się przydał...
Dodane przez: szmergiel82
Dodano: 23/08/2008, Zmodyfikowano: 02/09/2008
Powrót do kategorii: Projekty domów jednorodzinnych