Aktualności

Styczeń 10, 2012

Rewitalizacja starej architektury coraz bardziej popularna

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej fabryki ZPC Wawel (przed wojną znanej jako fabryka Piaseckiego). Wizualizacja: Geo Grupa Deweloperska
Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej fabryki ZPC Wawel (przed wojną znanej jako fabryka Piaseckiego). Wizualizacja: Geo Grupa Deweloperska

Rewitalizacja postindustrialnych obiektów na dobre wkroczyła na polskie podwórko. Nad planami rewitalizacji pracują największe miasta Polski, w tym przede wszystkim Łódź, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków.

Wszystko wskazuje na to, że o rewitalizacji będzie się w najbliższych czasach mówiło wiele, a dla architektów nie zabraknie pracy.

Rewitalizacja architektury w Europie

Dlaczego warto inwestować w tereny i obiekty poprzemysłowe? Europa już dawno rozwiązała ten dylemat, uznając aktywizację przestrzeni miejskiej i jej społeczne przywracanie do życia za jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań. Na projekty rewitalizacji Zagłębia Ruhry czy portu rzecznego w Hamburgu nie szczędzono funduszy. W Zagłębiu Ruhry industrialną architekturę niegdyś największej na świecie kopalni węgla połączono z ważnym centrum kultury i designu.

Poniżej Rewitalizacja terenów starej elektrowni w Londynie

Plan rewitalizacji terenów starej elektrowni w Battersea w Londynie jest jednym z największych i najbardziej oczekiwanych projektów w Wielkiej Brytanii.

Trendy rewitalizacyjne w Polsce

W Polsce, wraz z możliwością pozyskania funduszy unijnych, temat rewitalizacji starych obiektów poprzemysłowych zaczął być atrakcyjnym tematem. Trend adaptacji starych obiektów do nowych funkcji będzie się rozwijał, ponieważ na nowo zagospodarowywane historyczne tereny cieszą się prestiżem i przynoszą zyski.

Ponadto tereny poprzemysłowe przyciągają doskonałą lokalizacją, nierzadko w samych centrach znaczących aglomeracji, uzbrojeniem terenu i korzystnymi warunkami zagospodarowania. Również mieszkańcy miast lubią nieruchomości mające historię, takie, z którymi wiąże się jakaś opowieść i lokalny sentyment; a niepowtarzalny klimat postindustrialnej architektury można przełożyć na realny biznes.

Poniżej Kopalnia Julia w Wałbrzychu - rewitalizacja starej architektury

Teren Starej Kopalni Julia w Wałbrzychu zostanie zrewitalizowany i zamieniony w Park Wielokulturowy.

Należy pokreślić, że w Polsce prace nad przywróceniem do świetności starej architektury dopiero się zaczęły. Zagospodarowanie pokopalnianych terenów to jedno z najważniejszych wyzwań aglomeracji górnośląskiej i na pewno ciekawej pod kątem architektonicznym, a miejsc czekających w Polsce na rewitalizacje jest wiele.

Poniżej EC‐1 w Łodzi - rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych

Projekt rewitalizacji zakłada renowację i modernizację obiektów zabytkowych, zagospodarowanie terenów zielonych na przestrzeń publiczną oraz nadanie im nowych funkcji społecznych, edukacyjnych i kulturalno-arytstycznych.

Rewitalizacja a wymagania prawne

Zainteresowanie rewitalizacją poprzemysłowej architektury wiąże się przede wszystkim z niepowtarzalnym klimatem tych miejsc, ciekawą historią i oczywiście społecznym zainteresowaniem. Jednak z rozpoczęciem tego typu inwestycji wiążą się niemałe trudności, w tym między innymi konieczność sprostania wymaganiom konserwatora zabytków, restrykcje prawne, które powodują wydłużony proces załatwiania formalności, dodatkowe koszty materiałów oraz ekspertyz. Przy tego rodzaju inwestycjach wydłuża się czas zwrotu poniesionych kosztów, jednak satysfakcja z realizacji takich perełek architektonicznych jest bezcenna.

Poniżej Szyb Krystyna w Bytomiu

Podstawowym założeniem projektowym było zorganizowanie centrotwórczej (w skali dzielnicy) przestrzeni publicznej wokół atrakcyjnych i potrzebnych obiektów usługowo – handlowych.

Tagi: architektura poprzemysłowa architektura rewitalizacja

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024