Wydarzenia architektoniczne Kwiecień 13, 2018

Łódź Design Festival 2018

Typ: Inne
Data od: 19/05/2018
Data do: 21/05/2018
Miasto: Łódź

Od 19 do 27 maja 2018 – to nowy, wiosenny termin Łódź Design Festival. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. Hasłem przewodnim tegorocznej -12. edycji są REFLEKSJE.

W centrum zainteresowania stanie tym razem relacja człowiek – technologia. Temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna „Nothing but flowers”, przygotowana przez Łódź Design Festival(kurator Agata Połeć). Poszukując odpowiedzi na pytanie o związki łączące nas ze współcześnie powstającymi przedmiotami, Festiwal zachęci do zastanowienia się nad znaczeniem nowoczesnego rzemiosła i wartością jaką przypisujemy pracy ludzkich rąk. Wydarzenie w tym roku stawia też na większą obecność w przestrzeni publicznej i rozbudowę elementów programu poruszających zagadnienia urbanistyczne i architektonicznie.

Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, ale przede wszystkim każdy zainteresowany kulturą i zmianami jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Jest najbardziej opiniotwórczym wydarzeniem poświęconym wzornictwu w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorytety z najlepszych pracowni architektonicznych i studiów
projektowych, uwaga dziennikarzy z europejskich i polskich magazynów o designie, udział młodych, obiecujących projektantów z całej Europy w konkursie make me!, wreszcie ponad 3 tys. produktów wyróżnionych do tej pory tytułem must have dla najlepiej zaprojektowanych polskich produktów – to kapitał, który zespół Festiwalu buduje nieprzerwanie od ponad dekady. W programie najmocniejszymi punktami sązawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady,
a także warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Tegoroczna, 12. edycja to nie tylko zmiana terminu z październikowego na majowy – to także powrót do najważniejszych festiwalowych wartości. Program wystaw, wykładów i warsztatów pozwala na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim na stawianie pytań oraz przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo.

Organizatorzy wydarzenia chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw.

Refleksje o technologii, rzemiośle i architekturze

REFLEKSJE to motyw przewodni tegorocznej edycji, który prowokuje do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Jak pisała Wisława Szymborska: „Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami. Podróżujemy szybciej, częściej, dalej, choć zamiast wspomnień przywozimy slajdy”. Nie zawsze nadążamy za tym, co nowe, i często nie potrafimy przewidzieć konsekwencji zmian. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza?

Cyfryzacja usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Jak technologia wpływa na naszą tożsamość? To temat przewodni Festiwalu, który szeroko omawiany będzie m.in. w ramach wystawy głównej „Nothing but flowers”.

Kolejnym obszarem refleksji będzie człowiek jako twórca. Uczestnicy Festiwalu przyjrzą się celebracji pracy ręcznej i rzemieślniczej, a także wartościom, jakie za sobą niesie – poza korzyściami czysto użytkowymi. Z drugiej strony przypomniana zostanie wyjątkowość posiadanych przedmiotów, będących owocem pracytwórczej. To refleksja nad miejscem człowieka i jego dzieła, powstałego z myśli i ręcznej pracy we współczesnej „przyspieszonej codzienności”. Do tego zagadnienia nawiązuje m.in. wystawa ceramiczna
„Kółko Kropka Kreska”, kuratorowana przez Magdalenę Gazur, przygotowana we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, Porcelaną Kristoff i Hutą Szkła Kryształowego Julia.

Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji Festiwalu, będą zagadnienia związane z architekturą iurbanistyką, szczególnie w kontekście rewitalizacji. Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych, oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów, prowadzone przez Filipa Springera, to tylko niektóre z propozycji Archibloku skierowanego do profesjonalistów, ale też do wszystkich entuzjastów zmian w przestrzeni publicznej.


Dodano: 13/04/2018

Konkursy

New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024
In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024

Wasze projekty

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024