Certyfikacja

Nowy Dworzec Warszawa Zachodnia oraz kompleks biurowców West Station – PKP S.A.

Dworzec Warszawa Zachodnia - plac dworcowy, źródło: PKP

Dworzec Warszawa Zachodnia - plac dworcowy, źródło: PKP

W grudniu 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu nowego dworca Warszawa Zachodnia oraz kompleksu biurowego West Station. Autorem projektu architektonicznego jest Biuro projektowe FS&P Arcus Sp. zo.o. sp. z o.o.

Budynek nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia znajdować się będzie przy kluczowej dla stołecznego miasta arterii - w Alejach Jerozolimskich, a nie jak obecnie od strony ulicy Tunelowej. Wejście na dworzec możliwe będzie zarówno z podziemnego tunelu, jak i części naziemnej, gdzie w okolicy zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej. Obok dworca powstanie kompleks biurowy - West Station, składający się z dwóch budynków.

Dworzec Warszawa Zachodnia - Wnętrze, źródło: PKP

Dworzec

To będzie bardzo nowoczesny obiekt, spełniający standardy, których oczekują nasi pasażerowie. Dzisiaj Warszawa Zachodnia znacznie odbiega od pozostałych stołecznych dworców, zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. - mówił Piotr Ciżkowicz, członek zarządu Grupy PKP.
Nowa inwestycja ma charakteryzować się przyjazną i funkcjonalną architekturą. Budynek dworca będzie bardzo nowoczesnym obiektem, w całości przystosowany dla osób mających trudności z poruszaniem się, jak i niewidomych. Na terenie kompleksu dostępne będą punkty handlowo usługowe, w szczególności gastronomiczne. HB Reavis, na potrzeby inwestycji, zbuduje również nowy odcinek ścieżki rowerowej – dodatkowe 250 m, które połączy istniejącą trasę z nowym dworcem.

Dworzec Warszawa Zachodnia - widok główny na biurowce West Station , źródło: PKP

Biurowce

Obok dworca powstanie nowoczesne centrum biznesowe, składające się z dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni 150 tys. Mkw. (powierzchnia najmu to 64 tys. Mkw.) wraz z garażem podziemnym na ok. 1300 samochodów, dostępnym dla najemców tych obiektów.
Projekt kompleksu biur West Station, podobnie jak inne projekty HB Reavis w Europie, zostanie przygotowany z najwyższą troską o środowisko naturalne. Inwestycja biurowa, jako pierwsza i jedyna nowo budowana, ubiegać się będzie o certyfikat BREEAM na prestiżowym poziomie Exellent.

Dworzec Warszawa Zachodnia - widok od strony torów na biurowce West Station, źródło: PKP

Inwestycja powstanie w trzech etapach. Budowa dworca kolejowego zakończy się w rok od otrzymania prawomocnego pozwolenia na budowę, którego inwestorzy oczekują w I kwartale 2014 roku, czyli w 2015 roku. Pierwszy budynek biurowy będzie gotowy w 1 kwartale 2016 roku, a drugi i ostatni, do 1 kwartału 2018 roku.

Szacunkowy koszt realizacji dworca kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem wyniesie ok. 1,5 mln EUR.

Dodano: 10/12/2012
Powrót do kategorii: Certyfikacja