Wnętrza

Październik 30, 2017

Eric Kuster zaprojektuje wnętrza kamienic na ulicy Foksal w Warszawie

Salon wg projektu Erica Kustera
Salon wg projektu Erica Kustera

Połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnym wzornictwem to idea wnętrz historycznych kamienic Foksal 13 i 15 w Warszawie. Ich projekt stworzył światowej renomy designer Eric Kuster, który w swojej bogatej karierze urządzał już rezydencje największym gwiazdom muzyki, kina i sportu.

Projektując aranżacje wnętrz apartamentów Foksal 13 i 15 inspirowałem się bogatą historią i piękną eklektyczną architekturą kamienic, w których powstają. W tym projekcie można dostrzec ponadczasową europejską elegancję połączoną z wysmakowanym, współczesnym designem, który odzwierciedla ducha naszych czasów – mówi Eric Kuster.

Eric Kuster tworzy pod własną marką Metropolitan Luxury. Ten holenderski projektant ma na swoim koncie prestiżowe realizacje dla największych gwiazd – od sławnych piosenkarzy i DJ’ów, przez znanych projektantów, a na legendach futbolu kończąc. Kuster projektował wnętrza domów m.in. Alicii Keys, Kelis, Davida Guetty, Zinedine Zidane czy Robina van Persie. Jego eleganckie i zjawiskowe kreacje można podziwiać w największych światowych metropoliach, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Dubaju, Amsterdamie i Los Angeles, a już niedługo również w Warszawie.

Jadalnia wg projektu Erica Kustera

Wnętrza restaurowanych kamienic

We wnętrzach apartamentów Foksal 13 i15 króluje elegancja we współczesnym wydaniu. Projektant w harmonijny sposób wpisał designerskie meble, oświetlenie i wysmakowane detale w historyczne wnętrza kamienic z bogato zdobionymi sztukateriami i wzorzystymi parkietami z końca XIX wieku. Wykończenie cechują najwyższej jakości naturalne materiały, takie jak marmur, egzotyczne drewno, metal i aksamit. Eric Kuster zaprojektował również aranżacje wybranych części wspólnych budynku z luksusowymi udogodnieniami, m.in. SPA z sauną i jacuzzi, taras ze strefą koktajlową na dachu oraz pokoje gościnne, w których przyszli mieszkańcy będą mogli przenocować swoich bliskich.

Salon wg projektu Erica Kustera
Sypialnia wg projektu Erica Kustera

W obu kamienicach znajdzie się w sumie 55 komfortowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m kw. Prace nad inwestycją ruszyły w styczniu 2016 roku i potrwają do połowy 2019 roku. W kwietniu deweloper oficjalnie zainaugurował projekt i wystartował ze sprzedażą apartamentów.

Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne komfortowe udogodnienia, m.in. strefę SPA z sauną i jacuzzi, salę fitness i przestronne tarasy ze strefą koktajlową na najwyższych kondygnacjach kamienic, z których rozciągać się będzie widok na tętniące życiem centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, przeznaczone na wyłączny użytek lokatorów, którzy w komfortowych warunkach przenocują w nich swoich bliskich. Budynki będą zaopatrzone w podziemny garaż z nowoczesnymi platformami parkingowymi na 64 samochody. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji będą najwyższej jakości usługi concierge świadczone przez światowego lidera w tej dziedzinie – firmę Quintessentially.

Historia kamienic Foksal 13 i 15

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy. Zbudowane w schyłku XIX wieku kamienice przechodzą właśnie rewitalizację, dzięki której odzyskają charakter eleganckich śródmiejskich rezydencji i pomieszczą najbardziej luksusowe apartamenty w Polsce.

Kamienice przy ulicy Foksal 13 i 15 powstały w latach 1895-1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie, pod którym swoje pałace i apartamenty posiadała warszawska arystokracja i inteligencja. W swojej długiej historii kamienice były domem wielu wybitnych osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu, m.in. Bolesława Eigera, Stefana Napierskiego, Zygmunta Badowskiego, Kazimierza Kubali czy Stanisława Grabskiego. W latach 30. XX w. rezydencję pod numerem 13 kupił słynny polski przedsiębiorca Jan Wedel, który przebudował ją i wyposażył w nowoczesne rozwiązania, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

Obie kamienice jako jedne z nielicznych zabytków warszawskiego śródmieścia szczęśliwie przetrwały II wojnę światową, dzięki czemu w ich wnętrzach ocalało wiele autentycznych XIX-wiecznych detali. Wystawne klatki schodowe zdobią supraporty i portale, posadzki z białego marmuru, ręcznie kute balustrady i malowidła ścienne z neobarokowymi motywami. Niemniej okazale prezentują się oryginalne apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami. Na ich sufitach można znaleźć kilkadziesiąt rodzajów faset, rozet i listew, a na podłogach drewniane parkiety o blisko dwudziestu modnych na przełomie XIX i XX wieku wzorach.

Dziś kamienice Foksal 13 i 15 odzyskują dawną świetność dzięki zaangażowaniu najlepszych fachowców w dziedzinie konserwacji i renowacji zabytków. Projekt rewitalizacji i rekonstrukcji opracowała wybitna znawczyni architektury historycznej, architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem architektonicznym SUD Architectes.

Tagi: wnętrza architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Polska Świat

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021