Wzornictwo

Designerska interpretacja Pałacu Kultury i Nauki

Interpretacja Pałacu Kultury i Nauki w systemach GRID

Interpretacja Pałacu Kultury i Nauki w systemach GRID

Z okazji Wawa Design Festiwal projektantka Dominika Wojtkowska-Banaszek, wykorzystując duński system przestrzennych sześcianów GRID, zaprojektowała wyjątkową instalację artystyczną – interpretację warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

Całość składa się z 477 modułów o wymiarach 40x40x40 cm i ma ponad 9 metrów wysokości. Znajduje się na terenie Socho Factory. Pod koniec 2014 r. zarządca terenu podjął decyzję o jej pozostawieniu na stałe.

W kontraście do monumentalnej budowy oryginału, praski odpowiednik jest lekki i oszczędny w formie. To – jak podkreśla autorka projektu instalacji Dominika Wojtkowska-Banaszek nowe spojrzenie na Warszawę, a także ukłon w stronę przechodzącej ogromną metamorfozę jej prawobrzeżnej części. – Choć skojarzenia z PKiN są natychmiastowe, stworzona instalacja interpretuje ten jeden z najbardziej wyrazistych symboli na nowo – wyjaśnia projektantka – Na terenie Soho Factory w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych powstają restauracje, showroomy z designerskimi meblami, biura i pracownie architektoniczne. Pofabryczne przestrzenie, jeszcze nie tak dawno puste i zapomniane, zaczynają żyć. Instalacja jest dla mnie metaforą tych przemian i mam nadzieję, że będzie służyć mieszkańcom i odwiedzającym, na przykład jako miejsce spotkań czy punkt orientacyjny.

Autorem samego system GRID jest duński projektant i promotor sztuki - Peter J. Lassen. Wszystkie elementy stworzone są z formowanego wtryskowo nylonu wzmocnionego włóknem szklanym, co czyni je trwałaymi i odpornymi na wszelkie niekorzystne warunki zewnętrzne.

Interpretacja Pałacu Kultury i Nauki w systemach GRID

 

Interpretacja Pałacu Kultury i Nauki w systemach GRID

Dodano: 16/02/2015
Powrót do kategorii: Wzornictwo

Komentarze

ocena

Dodano: Wtorek, 07 Kwiecień 2015, 09:37, Autor: kubowicz54#

Proste a zarazem bardzo ciekawa kompozycja:)