Powrót do listy tematów
wzj

Zmoderowany przez: dorota

Piątek 17 Czerwiec 2011, 20:06:17

Hałas drogowy

mapa hałasu2
Hałas drogowy
Ocenę hałasu drogowego w środowisku wykonuje się przy wykorzystaniu francuskiej metody obliczania poziomów dźwięku „NBPB - Routes – 96”, zalecanej do stosowania przez Dyrektywę 2002/49/WE w sprawie oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku, oraz np. programu komputerowego SoundPLAN®, który stosuje ww. metodę obliczania poziomu hałasu drogowego w środowisku. Program ten pozwala prześledzić zasięg uciążliwości hałasu w zależności od przeznaczenia terenu przylegającego do drogi przed i po zastosowaniu czynnych zabezpieczeń przeciwhałasowych - ekranów akustycznych. Umożliwia on również określenie skuteczności ekranowania (poprzez dobór lokalizacji i geometrii ekranów) niezbędnej do spełnienia warunków normatywnych na granicy terenów/elewacji obiektów chronionych akustycznie.
Dane geodezyjne do obliczeń propagacji hałasu generowanego przez pojazdy samochodowe poruszające się po drodze, tj. rzędne terenu, lokalizacja odcinków jezdni i nasypów, położenie budynków oraz punktów obserwacji, należy przygotować przy wykorzystaniu koncepcji projektowej budowy lub przebudowy drogi.
Po ich wprowadzeniu do komputera wykonuje się symulację komputerową emisji hałasu na określonym odcinku drogi dla ustalonego natężenia ruchu pojazdów. Rozprzestrzenianie się hałasu komunikacyjnego na tym odcinku będą ilustrowały mapy hałasu, odpowiednio dla pory dziennej i nocnej. Na tych mapach hałasu różnymi kolorami zaznacza się obszary o poziomach hałasu zmieniającego się w przedziale od 0 do 5 dB. Na przykład prognozowany zasięg hałasu drogowego o równoważnym poziomie dźwięku LeqA = 60 dB w porze dnia dla terenów zabudowy zagrodowej będzie określała izofona 60 dB. Natomiast zasięg hałasu w porze nocy będzie przedstawiała izofona 50 dB. Na tej podstawie ocenia się spełnienie imisyjnych standardów jakości środowiska w zakresie hałasu drogowego. Oceny dokonuje się w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na odcinkach drogi gdzie mogą wystąpić przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu przeprowadza się szczegółową analizę akustyczną. Tam, gdzie występują przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu na elewacjach najbliżej położonych budynków przy drodze, zaleca się zastosowanie ekranów akustycznych aby zredukować poziom hałasu na terenach chronionych. Można stosować również redukcję hałasu ograniczając prędkość pojazdów lub stosując cichy asfalt powodujący redukcję hałas o ok. 6 decybeli, w porównaniu do zwykłego asfaltu. Dla ilustracji zamieszczono rysunki, przedstawiające mapy hałasu dla odcinków jezdni dla pory dziennej i pory nocnej.
Zwykle po rozpoczęciu eksploatacji drogi zaleca się wykonanie pomiarów kontrolnych poziomu dźwięku A w środowisku, w celu weryfikacji przyjętych do oceny parametrów akustycznych źródeł hałasu, wynikających z koncepcji projektowej obiektu.
Autor: rzeczoznawca akustyk dr Witold Ziółkowski
tempus-halas.pl
Zmoderowany przez: dorota
Czwartek 30 Maj 2013, 12:23:21

Re: Hałas drogowy

Mieszkam przy dość hałaśliwej drodze, ale już się przyzwyczaiłam
Zmoderowany przez: dorota
Czwartek 03 Styczeń 2019, 07:55:15

Re: Hałas drogowy

Zawsze można wyciszyć mieszkanie. Bo ruchu drogowego raczej nie usuniesz. Poczytaj sobie np. tutaj https://www.mega-acoustic.pl/wyciszenie-drzwi-scian-sufitu-pokoju-pomieszczen-poprawic-akustyke/ trochę o poprawianiu akustyki w pomieszczeniach. Znajdziesz kilka ciekawych porad.

Architektura

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Konkursy

New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024
In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024

Prawo

USTAWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Stan prawny na dzień 26.09.2014 r. Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu...
Listopad 21, 2014
  brzmienie od 2011-08-10    Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennymz dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717)Zmiany aktu: Zmiany aktu: 2011-08...
Sierpień 26, 2009

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024